2017 LYS TERCİH TAKVİMİ

2017 lys tercih takvimi

Değerli öğrencimiz,

 

 Tercih döneminde aldığınız puanı en iyi değerlendirebilecek, doğruluğuna karar verecek olan sizlersiniz. İlgi, istek ve ihtiyaçlarınızı, gelecek beklentilerinizi, nasıl bir çalışma ortamı istediğinizi herkesten daha iyi analiz edebilirsiniz. Tercih dönemi bitene kadar düşünmeniz gereken en önemli konu, geleceğinizdeki mesleğinize karar vermek olmalı. Tercihlerinizi yaparken hangi üniversiteye gireceğinizden daha önemlisi hangi bölüme yerleşeceğinizdir. Üniversite 4 yıl sonra bitecek ancak mesleğiniz, belki de hayatınız boyunca sizin olacak… Yeni iş dünyasının beklentisi; iyi üniversiteden mezun olan bireyler değil, kendini kişisel bir çok konuda ve mesleğinde geliştirmiş kişiler olacaktır. Mesleki olarak değerlendirildiğinde, bu gelişimi sağlamanın ilk temel şartı sevdiğiniz mesleğin üyesi olmaktır. Bugüne kadar çokça değişen fikirlerinizi 26 Temmuz 2017 tarihine kadar netleştirmiş olmanız gerekiyor.

 Bu zor kararı verirken cevaplarını kendinizde bulmanız gereken bazı sorular olacaktır:

*Gelecekte nasıl bir mesleğiniz olmalı?

*Mutlu çalışma ortamı nasıl olur?

*İlgi duyduğunuz meslek alanını, yetenekleriniz destekliyor mu?

*Seçmeyi düşündüğünüz meslek, gelecek beklentilerinizi karşılıyor mu?

*Seçmeyi düşündüğünüz bölüm hangi üniversitelerde var?

*Üniversiteyi ailenizin bulunduğu şehirde mi okuyacaksınız, şehir dışında mı?

*Gideceğiniz üniversitenin size sunacağı imkanlar nelerdir?

*Yerleşeceğiniz üniversite “sosyal öğrenci” olmanız için size neler sunacak?

*Bölümünüz ile ilişkili üniversitenin anlaşmalı olduğu kurumlar var mı?

*Öğrenci değişim programları ile sizi gönderebilecekleri ülkeler hangileridir?

*Akademisyen / öğrenci oranı nedir?

Bu temel sorulara verdiğiniz cevaplar ile mesleğin ve üniversitenin değerlerinin örtüşmesi tercih döneminde önem taşır. Tercih yaparken önemli olan okuyacağınız bölümün seçimidir.

Bölümünüze karar verdikten sonra üniversite seçmek, gelecekte sizleri daha mutlu bireyler yapacaktır.

ÖSYS tercihleri 18 – 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak ve toplamda 24 tercih hakkınız bulunacaktır. Bu 24 seçeneğin tamamını ya da birkaç tanesini kullanabilirsiniz.

Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazmalı ve tüm tercih listenizi bu şekilde oluşturmalısınız.

Puanı daha yüksek olduğu için bir bölümü ya da üniversiteyi üste taşımak, yerleşmeniz halinde sizi hayal kırıklığına uğratmasını istemeyiz…

Tercihlerinizi yaparken sıralamanın doğru yapılması büyük önem taşıyor. ÖSYM, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımlamış bulunuyor. 

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/KILAVUZ18042017.pdf

Ayrıca tercih robotu https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t4.php adresi sizlere tercihlerinizde yardımcı olacaktır. Tercihlerinizi sıralarken; puanların sınavın zorluk derecesine bağlı olarak her yıl değiştiğini göz önünde bulundurarak, 2016 yılında yerleşen öğrencilerin 0,12 ile hesaplanan başarı sıralamalarını dikkate almanız, tercihlerinizin doğru şekilde sıralanmasını ve yerleştirme sonuçlarının öngörülür olmasını sağlayacaktır.

ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda:

Tablo 3 – Yükseköğretim Ön Lisans Programlarını,

Tablo 4 – Yükseköğretim Lisans Programlarını,

Tablo 5 – Özel Yetenek Sınav Sonuçlarına göre öğrenci alan bölümleri göstermektedir.   Bu tablolarda dikkat etmeniz gereken yerlerden biri “öğrenim süreleri”, bir diğeri “Özel Koşul ve Açıklamalar” ve son olarak “2016 ÖSYS 0,12 Başarı Sırası” bölümü olmalıdır. Tercih yaparken “Özel Koşul ve Açıklamalar” bölümünde öğrenim dili, ücretleri, varsa özel şartlar bulunmaktadır. Maddeler, kılavuzun özel koşullar bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bu özel şartlara uymayan öğrenciler varsa, yerleştirilmiş olmasına rağmen üniversiteye kaydı yapılmaz.

Her yıl yeni üniversiteler açılıyor, bölümlerin kontenjanları arttırılıyor. Sıralamalara bakarken geçen yılın kontenjanlarını göz önünde bulundurmanız işinize yarayacaktır. Kontenjanı artan okulun sıralamasının bu yıl biraz daha geriye düşme ihtimali kuvvetlidir.

Tercihlerinizi yaparken 24 seçeneğin ilk 5’inde kendi sıralamanızdan yüksek olan okul ve bölümleri, son 5 tanesinde kendi sıralamanızın altında olan okul ve bölümleri yazmanız iyi olacaktır; ancak bu tercihlerinize de yerleştirilebileceğinizi unutmayın!

Yerleştirme sonuçları ağustos ayının ilk haftasında açıklanacaktır. Yerleştirilen öğrencilerin kayıtları 

14 – 18 ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Yerleşemeyen öğrenciler için Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır

Tercih yapıp yerleştirilmemeniz durumunda önümüzdeki yıl okul puanında bir değişiklik olmayacaktır.

Tercihlerinizi üniversite tercih fuarlarındaki eğitim danışmanlarından, üniversitelerin tanıtım günlerinde görevli öğrenci ve akademisyenlerden fikir alarak değerlendirmeniz farklı görüş almanız açısından önemlidir. Fakat tercihlerle ilgili son kararı rehber öğretmeniniz ve aileniz ile görüşerek vermelisiniz.

Tercih girişlerinizi ais.osym.gov.tr adresinden bireysel olarak da 18 – 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM’ye iletebilirsiniz. Sisteme işlediğiniz tercihlerinizde 26 Temmuz 2017 tarihine kadar değişiklik yapma hakkınız bulunmaktadır, değişiklik yapmamanız durumunda ilk hali ile ÖSYM’ye iletilecektir.

Tercihlerinizi ÖSYM’ye iletilecek son hale getirmek, doğru sıralama yapmak ve sisteme işlemek üzere oluşturulan 2017 ÖSYS Tercih Dönemi randevu listesi aşağıda verilmiştir.

Üniversiteye girişin son adımı olan tercih işlemleriniz için size ayrılan tarih ve saatte görüşmek üzere…

 

                                                                                                                                        MİMAR SİNAN EĞİTİM KURUMLARI

                                                                                                                                                  REHBERLİK BÖLÜMÜ

 

 

Ön tercih formuna buradan ulaşabilirsiniz.

14-18 TEMMUZ Ön tercih randevu listesine ve 19-25 TEMMUZ Resmi tercih randevu listesine buradan ulaşabilirsiniz.